Nauka języków obcych to w dzisiejszych czasach konieczność. Języki obce pozwalają swobodnie poruszać się w nowoczesnym świecie, umożliwiają zdobywanie wykształcenia, poszerzają horyzonty. Czy chcemy czy nie płynna znajomość przynajmniej jednego języka obcego powoli staje się standardem na rynku pracy. Nauka języka obcego to długi proces, który wykracza daleko poza salę lekcyjną. Wymaga samozaparcia oraz systematyczności. Co zrobić aby ta nauka była jak najbardziej efektywna?
Oto kilka rad:
1. Zadbaj o regularność
W nauce języka postaw na systematyczną pracę i częste powtórki. Nawet jeśli nie spodziewasz się kartkówki ani sprawdzianu każdego dnia poświeć trochę czasu na naukę. Może być to nawet 15 minut. Tyle wystarczy aby nauka języka weszła w nawyk. W tym czasie możesz powtórzyć zwroty z lekcji, posłuchać nagrań z podręcznika lub zrobić listę nowych słówek, które chcesz zapamiętać. Regularność i stały kontakt z językiem przyniesie lepsze efekty niż spędzenie kliku godzin na naukę raz w tygodniu.
2. Ucz się również w czasie rozrywki przed ekranem
Słuchanie piosenek, granie w gry czy oglądanie filmów to sposoby nauki języka, które wymagają najmniej wysiłku. Oglądaj ulubione filmy i seriale w wersji oryginalnej, zainstaluj wersję swojej ukochanej gry po angielsku, słuchaj anglojęzycznych piosenek. Na początku możesz czuć się przytłoczony ogromem niezrozumiałych słów, ale wkrótce sam zauważysz, że coraz więcej zaczynasz rozumieć z samego słuchania.
3. Korzystaj z zasobów online
Nie musisz posiadać stosu podręczników żeby uczyć się języka obcego. Dziś naszym oknem na świat jest komputer lub smartphone z dostępem do Internetu. Postaraj się odkrywać zasoby sieci przydatne do nauki i wybrać te, które najbardziej Ci służą. Możesz oglądać gotowe lekcje w serwisie Youtube, grać w edukacyjne gry, powtarzać słownictwo z pomocą specjalnych aplikacji, słuchać nagrań w języku obcym i korzystać z gotowych zestawów zadań. Nie zapominaj też, że wszystkie materiały audio i wideo, z których korzystasz na lekcji możesz znaleźć na stronie wydawcy Twojego podręcznika. Możesz również poprosić o nie nauczyciela. Dzięki tym materiałom możesz ćwiczyć wymowę i analizować ćwiczenia wykonane w czasie zajęć.
4. Dobrze wykorzystuj wolne chwile
Dzięki dostępowi do sieci wszelkie materiały do nauki masz pod ręką. W każdej chwili możesz posłuchać audiobooka, zagrać w edukacyjną grę, powtórzyć słówka zapisane w telefonie. Jeśli wiesz, że nie będziesz miał ochoty na naukę wieczorem, powtórz poznany materiał w drodze do domu, na przerwie lub w czasie pobytu na świetlicy.
5. Wyznacz cele
Nie oczekuj, że od razu zobaczysz efekty swojej pracy i w magiczny sposób zaczniesz płynnie posługiwać się językiem obcym. Wyznacz sobie drobne, realistyczne do zrealizowania cele. Pomyśl ile słówek zdołasz nauczyć się w danym tygodniu lub ile zadań gramatycznych przerobisz. Pod koniec tygodnia sprawdź ile udało Ci się zrobić. Zapisuj swoje cele i zawsze staraj się ich trzymać.
6. Rób fiszki
Z pewnością wiesz, że znajomość słownictwa to podstawa aby zrozumieć prosty tekst, nagranie lub stworzyć zrozumiałą wypowiedź. W nauce słownictwa może pomóc Ci wykonywanie fiszek. W czasie nauki zapisuj poznane zwroty na małych karteczkach, skorzystasz z nich później w czasie powtórek. Możesz też poprosić kogoś aby Cię z nich odpytał. Często przeglądaj wykonane fiszki i sprawdzaj ile dałeś radę zapamiętać.
7. Czytaj, czytaj, czytaj...
Pracuj na umiejętnością rozumienia tekstów pisanych. Szukaj krótkich prostych tekstów na tematy, które Cię interesują. Wpisuj z tekstów nowe zwroty i zapisuj je na swoje liście słówek do nauczenia.
8. Nie bój się mówić
Uczymy się języków obcych przede wszystkim aby swobodnie się komunikować. Podczas nauki, oglądania filmów czy słuchania podcastów wielokrotnie powtarzaj usłyszane zwroty, a na lekcji czy w towarzystwie nie bój się zabierać głosu w języku obcym. Znajdź partnera do rozmów. Może ktoś z klasy też chce pokonwersować w czasie przerwy?
Opracowała: p. Alicja Wysokińska