muzyka
- www.muzykotekaszkolna.pl. - utwory klasyków, filmy, scenariusze lekcji, wywiady, opisy instrumentów, kompozytorów i epok, a także gry dydaktyczne.
- ninateka.pl/filmy/muzyka.
- www.edu.tvp.pl/11974627/koncerty-ifestiwale – w dziale „kultura” znajduje się zbiór filmów z koncertów i festiwali.
- konkurs.chopin.pl/pl/edition/xvi/video/archive można posłuchać i obejrzeć kilkaset występów pianistów
- www.instrumentyludowe.pl – interaktywne Muzeum Dźwięku.
- www.wirtualnepianino.pl
- www.adamsguitar.com.
- musopen.org – utwory muzyki poważnej dostępne w domenie publicznej.
- jamendo.com.pl – serwis z muzyką na otwartych licencjach tworzoną przez ludzi z całego świata.
Katalog stron z darmowymi zapisami nutowymi www.linkonardo.com/pl/naukamuzyki/c2153/darmowe-nuty. Przykładowa lekcja o polskich tańcach narodowych: www.womkat.edu.pl/files/standaryzacja/ grupa18/akubica/podsumowanie.html.
MuseScore jest darmowym program do tworzenia zapisu nutowego oraz komponowania muzyki. Program umożliwia odgrywanie muzyki z nut. Program i samouczek można pobrać z www.musescore.org/pl.
Cappriccio to darmowy program służący do edycji partytur muzycznych za pomocą intuicyjnego interfejsu i rozbudowanej biblioteki nut z dodatkową możliwością automatycznego odgrywania stworzonych utworów. Do pobrania na www.oftcoffee.net/software/1712Capriccio-1_1_4_6 . ? Sibelius 2.1 – bezpłatną wersję demonstracyjną programu można pobrać ze strony www.sibelius.awans.net
Lekcja karaoke gramuzyka.redblog.gk24.pl/2010/12/22/ najpopularniejsze-koledy-karaoke-zaspiewaj-je -przy-wigilijnym-stole , www.bobibobi.13tka.com/karaoke/koledy.php
przyroda, biologia
Jedną z większych baz materiałów dydaktycznych dostępnych w Internecie stanowią zasoby Scholaris dostępne pod adresem www.scholaris.pl. Nauczyciel może wybierać z ich dowolne elementy: filmy, animacje, scena-riusze zajęć czy grafiki. Po utworzeniu konta może również tworzyć własne lekcje z dostępnych zasobów.
- platforma e-nauczyciela przyrody dostępna na stronie wa.amu.edu.pl/e-nauczyciel.
- www.zielonalekcja.pl
- phet.colorado.edu/en/simulations/category/biology
- www.edu-net.pl/subjects/biologia/sim.htm
- www.amplifon.co.uk/interactive-ear/index.html
- https://sites.google.com/a/esc6.net/science-simulations-to-engage-the-digital-native/reporting-category-4-organisms-environments/high-school-biology
- www.zygotebody.com. Znajdują się tam trójwymiarowe modele, które możemy dowolnie obracać, skalować, a także zdejmować z nich i nakładać na nie warstwy. Przydatne w omawianiu zagadnień z anatomii człowieka.
- www.biolog.pl
- klucze online do oznaczania gatunków drzew (www.drzewa.nk4.netmark.pl/index.php) czy płazów (www.wigry.win.pl/sciezka_plazy/index.htm).
- Nie można też zapominać o elektronicznych wersjach atlasów botanicznych i zoologicznych: www.drzewapolski.pl/Drzewa/atlas_drzew.html i www.bird-watching.pl.
- Z uwagi na ciekawe grafiki polecane są programy na telefony oparte na systemie Android dostępne w sklepie Google Play:
- iCell – program, w którym ukazane są komórki zaprezentowane w grafice 3D,
- Biologia – morfologia roślin – świetnie zilustrowany podręcznik do nauki botaniki występuje w wersji bezpłatnej i płatnej,
- The Lazy Scientist – aplikacja pozwalająca na analizę kodu genetycznego,
- Atlasy anatomiczne: Anatomy 3D – Anatronica oraz Rays Anatomy Skeletal System.
matematyka
- http://geogebra.org
- www.geogebratube.org.
- Matematyka 1+2
Zestaw Matematyka 1+2 składa się z dwóch programów, które stanowią wielką pomoc podczas prowadzenia zajęć wyrównawczych z matematyki. Pierwszy umożliwia działania na liczbach naturalnych, np. rozkład liczb na czynniki pierwsze, obliczanie potęg, obliczanie NWW i NWD dwóch liczb oraz zamianę liczb arabskich na rzymskie. Drugi natomiast pozwala przeprowadzać działania na liczbach rzeczywistych, tj.: zamianę ułamków zwykłych na dziesiętne (i na odwrót) czy obliczenia na ułamkach zwykłych. Oba programy zawierają też minigry edukacyjne.
- 2+2 2.1a2
Program polecany nauczycielom klas 1–3 szkoły podstawowej. Program można zainstalować na komputerach w pracowni komputerowej. Używając go, dzieci poprzez zabawę doskonalą podstawowe umiejętności: dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie w zakresie do 100. Warto polecić ten program rodzicom. Przyjemna oprawa graficzna i dźwiękowa oraz ciekawie pomyślany sposób przekazywania nowych informacji uatrakcyjniają naukę. W szkole można stoso-wać go jako pomoc podczas powtarzania wiadomości na lekcji lub nauki na zajęciach wyrównujących szanse edukacyjne.
- Ułamkowiec 1.01
Program ten przybliża przeprowadzanie czterech podstawowych działań na ułamkach zwykłych. Można go wykorzystać na zajęciach koła matematycznego, ponieważ niektóre umiejętności w nim prezentowane (np. sprowadzanie do wspólnego mianownika liczb trzycyfrowych) wykraczają poza treści wymagane w szkole.
- Matlandia (matlandia.gwo.pl)
Jest to płatny program online wspomagający naukę matematyki w klasach 4–6 szkoły podstawowej. Zwraca uwagę bajkową scenerią i animowanymi postaciami. Warto podkreślić, że program kładzie nacisk na wykorzystanie matematyki w codziennych sytuacjach i świetnie wspomaga doskonalenie biegłości rachunkowej. Bezpłatne kody do Matlandii dla 30 uczniów z każdego poziomu nauczania można uzyskać, biorąc udział w konferencjach Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego.
- LearningApps.org
Aplikacja ta umożliwia tworzenie ćwiczeń interaktywnych – również w formie gier, np. puzzli czy konkursu Milionerzy. Można skorzystać też z gotowej bazy ćwiczeń. Stworzoną grę można udostępniać na stronach www i blogach. Aplikacja jest dostępna w języku polskim. Wymagana jest rejestracja na stronie.
- Scholaris (www.scholaris.pl)
Portal Scholaris umożliwia nauczycielom korzystanie z gotowych materiałów, które można wykorzystać podczas lekcji: prezentacji multimedialnych, ćwiczeń interaktywnych i e-lekcji.
- Sumdog (www.sumdog.com)
Jest to bezpłatna platforma edukacyjna, na której zamieszczone są bardzo atrakcyjne gry. Możemy z niej korzystać w klasie z użyciem tablicy interak-tywnej albo polecić ją jako zabawę do wypróbowania w domu. Sumdog kształci zdolności rachunkowe, a możliwość wyboru zakresu obliczeń sprawia, że jest przydatna w nauczaniu od klasy pierwszej szkoły podstawowej aż do klas gimna-zjalnych. Zalogowanym uczniom możemy określić zakres działań dostosowany do ich poziomu, a także ustalić ich liczbę i czas na wykonanie.
- Matematyczne ZOO (www.matzoo.pl)
Znajdziemy tu ciekawe zadania i ćwiczenia rachunkowe dla różnych poziomów nauczania. Stronę można wykorzystać podczas zajęć dodatkowych z matematyki oraz na lekcjach wyrównawczych.
- Matmagwiazdy (www.matmagwiazdy.pl)
Jest to strona z lekcjami z matematyki dla szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowanymi przez Tomasza Dominika Gwiazdę. Materiały przygotowane są w formie filmów zamieszczonych na YouTube. Polecane są uczniom jako pomoc podczas powtarzania i utrwalania wiadomości. Są również bardzo przydatne dla tych, którzy byli nieobecni na lekcji.
- Math.edu.pl
Strona Math.edu.pl zawiera różnorodne zadania, testy, ciekawostki, konkursy, wzory i narzędzia z zakresu arytmetyki, algebry, geometrii i analizy dla wszystkich poziomów edukacyjnych. Zadania można rozwiązywać na lekcjach, na zajęciach pozalekcyjnych oraz w domu.
Język polski
Mapa myśli
Nauczyciele języka polskiego często posługuję się mapami mentalnymi. Warto korzystać ze stron:
- mind42 (mind42.com)
- www.edrawsoft.com/freemind.php
- www.bubbl.us
Plakat interaktywny
Doskonałym narzędziem w pracy polonisty jest również plakat interaktywny. Można go przygotować np. przy użyciu programu Glogster (www.glogster.com). W wielu przypadkach sprawdza się on lepiej niż prezentacja multimedialna. Symultaniczność plakatu działa na korzyść ucznia, jeśli wykorzystamy go do tematów powtórkowych (np. Życie i twórczość Jana Kochanowskiego) czy wprowadzających (np. Jak przedstawiają naturę literaci, muzycy i malarze?). Warto również przygotować na lekcję niepełny plakat do uzupełnienia wraz z uczniami w trakcie zajęć. Plakat interaktywny daje możliwość swobodnego łączenia muzyki, obrazów, dzieł literackich i teatralnych. Jeśli nasz temat znajduje się na granicy różnych dziedzin sztuki, warto sięgnąć po to narzędzie.
Podcast
Korzystanie na lekcji z krótkich audycji radiowych dr hab. Katarzyny Kłosińskiej p.t. Co w mowie piszczy?. Audycje można odsłuchać na stronie Programu 3 Polskiego Radia.. Audycje są krótkie (do 3 minut).
Materiały audiowizualne
- Portal Ninateka.pl. Można tam znaleźć ciekawe filmy dokumentalne na temat literatury i sztuki, filmy fabularne, przedstawienia teatralne i operowe, muzykę oraz teksty publicystyczne. Warto przybliżyć uczniom artystę i jego dzieło za pomocą obrazu i dźwięku.
Chmura słów
Do budowania definicji, interpretacji poezji czy wychwytywania błędów służyć może Wordle – aplikacja do tworzenia chmur słów (www.wordle.net). Gdy wkleimy w okno programu fragment utworu literackiego, otrzymujemy chmurę, w której słowa-klucze, które najczęściej pojawiają się w tekście, ukazują się jako największe. Dzięki tej aplikacji możemy również sprawdzić, czy napisany przez nas tekst nie zawiera zbyt wielu błędów powtórzeniowych – szybko zauważymy słowa wielokrotnie powtórzone. W końcu uczniowie mogą samodzielnie tworzyć definicje konkretnych pojęć, które wyświetlą się jako atrakcyjna chmura słów.
Oś czasu
Można wykorzystać oś czasową stworzoną z wykorzystaniem aplikacji Timeline (timeline.knightlab.com). Z jej pomocą jasno i plastycznie można pokazać etapy drogi twórczej poety (np. Jana Kasprowicza czy Leopolda Staffa), można też prześledzić losy poszczególnych bohaterów, zwłaszcza tych, którzy są „w drodze” (np. Tomasza Judyma czy Cezarego Baryki). Warto też sięgnąć po oś czasową, by przedstawić dzieje konkretnej epoki, tym bardziej, że poza datami i tekstem aplikacja umożliwia wklejenie filmu, utworu muzycznego, obrazu czy mapy.
MapTales
Bardzo ciekawym narzędziem (a do tego niezwykle prostym) jest MapTales, aplikacja umożliwiająca tworzenie mapy wędrówki danej postaci www.maptal.es. Może to być podróż życia twórcy albo wędrówka bohatera literackiego. Uczniowie mogą samodzielnie przygotować szkic takiej trasy (czyli mapę i opis) danego bohatera, np. Rzeckiego po Warszawie, Wokulskiego po Europie, Cezarego Baryki czy Kordiana. Za pomocą MapTales można również prześledzić podróże Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Czesława Miłosza – w ten sposób uczniowie w atrakcyjny sposób poznają biografie artystów.
Języki obce
Szczególnie polecane następujące adresy:
- youtube.com/education (filmy edukacyjne),
- youtube.com/playlist?list=PL63FB966A10363FAF (serial The Flatmates stworzony przez BBC),
- youtube.com/user/australianetwork/videos (lekcje z ciekawostkami),
- youtube.com/user/Linguaspectrum (kanał YouTube prowadzony przez nauczyciela języka angielskiego),
- youtube.com/crashcourse (popularny serwis Crash Course wyjaśniający w krótki i prosty sposób wydarzenia historyczne, polityczne, przyrodnicze i z historii literatury),
- youtube.com/user/realenglish1 (kanał YouTube zawierający wywiady i dialogi stworzony przez szkołę językową).
Jeżeli nauka języka obcego ma się odbywać przy okazji zabawy, warto korzystać z innych zasobów internetu:
- youtube.com/profile?user=songdrops (piosenki ze słowami),
- youtube.com/user/SuperSimpleSongs (piosenki animowane),
- www.vocabulary.co.il (gry animowane do nauki słownictwa),
- www.e-angielski.com (strona do nauki i powtórki słownictwa),
- learnenglishkids.britishcouncil.org/en (strona łącząca naukę z zabawą poprzez opowiadania, piosenki, gry, robótki, filmiki, gry interaktywne),
- www.vocabulary.com/articles/ chooseyourwords (poradniki językowe).
Profile na Facebooku:
- facebook.com/TeachingEnglish.BritishCouncil (Teaching English – British Council),
- facebook.com/Learn.Eng.OnLine (Learn English Online),
- facebook.com/EnglishIF (English is Fun).
Historia
Warto sprawdzić strony takie jak:
- www.1944.wp.pl/index2.php,
- www.amekkrolewski.wkraj.pl.
- Zobaczenie zasobów największych muzeów świata umożliwia nam strona www.googleartproject.com.
Mapy współczesne i historyczne
Sprawne korzystanie z interaktywnych map dostępnych np. pod adresami pobierz.pl/programy/ windows/edukacja-i-nauka/nauki-humanistyczne/ centennia-napoleonic-edition-3-10 i polmap.republika.pl.
Chcąc zachęcić uczniów do działań projektowych na temat np. zabytków UNESCO, wspomóc ich w aktywnym myśleniu, dokonywaniu wyborów i efektywnego spędzania czasu z wykorzystaniem map satelitarnych, możemy zaproponować im pracę z takimi stronami jak:
- quikmaps.com
- www.mapskip.com
- woices.com
- www.vidmap.de.
Pozwolą one na rozwijanie umiejętności pracy w grupie i korzystania z obrazów, zdjęć, muzyki i tekstów tworzących atrakcyjną prezentację interdyscyplinarną.
Osie czasu
Poczucie czasu w historii niejednokrotnie sprawia uczniom problemy. Sposobem na ich rozwiązanie może stać się zaprezentowanie podczas lekcji interaktywnej osi chronologicznej porządkującej wydarzenia i zawierającej multimedia, np.
- timerime.com
- timetoast.com
- www.dipity.com.
Wspomnienia „świadków historii”
Niezwykle cenna jest możliwość przedstawienia autentycznych wspomnień bezpośrednich świadków wydarzeń historycznych. Dzięki takim projektom jak :
- www.sybiracy2010.sybiracy.pl,
- kresysiberia.org
- www.audiohistoria.pl
nauczyciele i uczniowie mają dostęp do spisanych wspomnień oraz nagrań świadectw wydarzeń sprzed lat. Bogactwo zebranych relacji pozwala przedstawić uczniom zapadający w pamięć obraz wydarzeń. Zachęca również do samodzielnego rozwijania zainteresowań.
Drzewa genealogiczne
Przy pomocy TIK możemy również zachęcić młodych ludzi do poznawania swoich korzeni i rozbudzić w nich ciekawość historii rodziny. Rozwijając na lekcji historii zagadnienie genealogii, warto posłużyć się portalem społecznościowym www.krewniaki.pl, który umożliwia tworzenie i rozbudowanie drzewa genealogicznego. Aby upewnić się, że poszukiwania przodków idą w dobrym kierunku, warto zajrzeć na blog www.genealogia.gmedia.pl. Genealogia dla każdego jest poradnikiem, jak opracować własne drzewo genealogiczne. Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego www.genealodzy.pl zachęca swymi bogatymi zasobami do poszukiwań i odkrywania historii rodziny.
Źródła fotograficzne
Stale uaktualniane i wzbogacane zasoby archiwów cyfrowych pozwalają na posłużenie się materiałem zdjęciowym i włączenie go w przebieg lekcji. Zasoby www.nac.gov.pl oraz dlibra.karta.org.pl świetnie się sprawdzą podczas prezentacji z wykorzystaniem projektora.
Portale historyczne
Różnorodność materiałów dostępnych w sieci umożliwia pokazanie wydarzeń historycznych z wielu perspektyw. Ciekawe artykuły i materiały powtórzeniowe można znaleźć np. na historia.org.pl oraz xxwiek www.pl. Swoje poszukiwania możemy zawęzić do portali tematycznych (np. dziennikipowstania.pl, www.13grudnia81.pl) lub dotyczących postaci historycznych (jpilsudski.org, jankarski.org).
Przydatne strony i portale poleca szkolny e-koordynator Beata Golec.